Rola oleju w silniku dwusuwowym

Silniki dwusuwowe czas powszechnego użycia mają już dawno za sobą ze względu na normy emisji spalin. Mimo to posiadają istotne zalety, dzięki którym nadal są wykorzystywane w motorowerach i niewielkich motocyklach oraz w profesjonalnych, wyczynowych motocyklach terenowych. Sposób pracy tzw. dwusuwa znacznie różni się od silnika czterosuwowego. Są to bardzo proste konstrukcje, osiągające bardzo wysoką sprawność.

Inne wymagania dla oleju do silników dwusuwowych
Jedną z charakterystycznych cech silników 2t jest sposób smarowania układu korbowo-tłokowego. Olej trafia tam bowiem wraz ze spalanym paliwem. W związku z tym musi cechować się dobrą rozpuszczalnością w benzynie. Oleje te posiadają także dodatki zapobiegające dymieniu oraz utrzymujące silnik w czystości. W zamian za to olej silnikowy 2t (wybierz olej 2t) nie musi cechować się wysoką trwałością, ponieważ jest na bieżąco spalany, a na jego miejsce zaraz trafia nowa porcja z dozownika. Nie musi również posiadać dodatków zapobiegających pienieniu i ślizganiu się sprzęgła.

Wybór odpowiedniego oleju
Ze względu na bardzo duże wysilenie motocykli z silnikiem 2t, jakość smarowania musi być bardzo wysoka. Odpowiednio dobrany olej może znacznie wydłużyć interwał remontu silnika, a także umożliwić uzyskanie pełnych osiągów. Warto wybierać nowoczesne oleje syntetyczne. Istnieje kilka sposobów klasyfikacji olejów silnikowych do 2t. Do maszyn wyczynowych zawsze należy wybierać produkty najwyższej jakości. Pamiętajmy również, aby regularnie sprawdzać stan dozownika w naszym motocyklu, ponieważ nawet najlepszy olej nie spełni swojej funkcji jeśli nie będzie odpowiednio dodawany do paliwa.